SkiWorld.org.ua

активный отдых в Карпатах и горнолыжных курортах Украины и Европы

У Єпархіальному музеї в Трускавці відкрилася виставка «Церкви Сколівщини у старих світлинах»


2013-11-05 11:40:02 UTC

15 листопада 2010 року в стінах Єпархіального музею відкрилась непересічна експозиція «Церкви Сколівщини у старих світлинах» з приватної колекції Ігоря Чудійовича. Колекція п. Ігоря становить понад 90 довоєнних світлин храмів Сколівського району. Про подію порталу «Світ лиж» розповів директор Єпархіального музею м. Трускавець Тарас Шафран.

Історія цієї виставки зовсім є проста. Вона виросла з глибини серця. Ці світлини є тими розсипаними перлами сакрального будівництва не тільки на Сколівщині, але й на Україні та світі. Збиралася ця колекція більше 20-ти років. Багато церков змінило своє обличчя не в кращу сторону, деякі з них втрачені назавжди, вони згоріли в полум’ї вогню. Це в с. Долинівка, Сопіт та ін. Кілька з них розібрано та перенесено в інші місця, н-д Кам`янка, Тисовець.

На Сколівщині, в славному селі Гребенові, в часи Австрії та Польщі стояла священнича віла, куди неодноразово приїжджали Митрополит Андрей Шептицький, світлої пам’яті патріарх Йосип Сліпий, Степан Бандера, та багато інших відомих осіб.

В 2009р. у Великодну суботу п. Ігорю подарували старе оригінальне фото на якому зображена група священників та інших осіб на чолі з Митрополитом Андрієм Шептицьким, його братом Климентієм Шептицьким, інших духовних осіб та барона Гроеделя, власника довколишніх лісів. Світлину знайшли за портретом Тараса Шевченка, що висів на стіні більше 70 років у хаті Тадея Тичинського. Як туди вона потрапила?! – Невідомо. Відомо лише те, що п. Тадей працював у барона Гроеделя поштарем. Щось на тій світлині було дуже важливе, що пан Тадей сховав так майстерно, дуже розумно. Він знав,що пройдуть десятки років світлина буде знайдена для нащадків, як велика цінність. Адже навіть в радянські часи портрет Тараса Шевченка висів практично у всіх свідомих українців. Т. Шевченко був у пошані. Якщо б світлину знайшли, то пан Тадей гірко поплатився б десятками років каторги на Сибірі, а можливо життям. Ось так світлина збереглася приклеєною до картонки, до середини, внутрішньої сторони портрета, а зовнішньою до стіни, як звичайна картонка. Так вона дійшла практично в ідеальному стані до наших днів.

В митрополичій обителі в Гребенові тричі в 1931-1933-1935рр. проводилися реколекції для священників з шести деканатів. Усю цю історію донесли нам світлини з їх зустрічей, що експонуються в нашому музеї.

Отож справді є дуже важливе значення цієї фотовиставки, оскільки завдяки ентузіазмові та наполегливій збиральницькій праці п. Ігоря є збережена історія храмів Сколівщини та їх первісний вигляд.

Чтобы оставить отзыв, вам необходимо зарегистрироваться