SkiWorld.org.ua

активный отдых в Карпатах и горнолыжных курортах Украины и Европы

До 370-річчя Підгорецького замку відкриється фотовиставка, а Єжи Гофман зніме фільм про власника замку


2013-11-05 11:39:44 UTC

18 травня у Підгорецькому замку відбулася презентація виставки архівних фотографій, поліграфічних копій та інших матеріалів із замкової колекції «Підгорецький замок – феномен світової культури» , розповідає Zaxid.net. У цей день в замку відбудуться бої лицарів.

Про це повідомила голова наглядової ради фонду «Підгорецький замок» Оксана Козинкевич під час прес-конференції у Львові. «Цей рік є роком ювілеїв: цього року минає 370 років, відколи побудовано Підгорецький замок та 370 років від дня народження Юрія Кульчицького, 250 років тому у Підгірцях відкрито перший у Східній Європі музей, 120 років тому побудовано палац Потоцьких у Львові», – повідомила О.Козинкевич. «Замок у Підгірцях є поєднанням концепції оборонної споруди того часу з провідними архітектурними ідеями епохи Відродження, і справді є унікальною пам’яткою у світовому масштабі», – розповів заввідділом дослідження пам’яток Західного регіону Інституту пам’яткоохоронних досліджень Микола Гайда.

Замок був збудований у 1635-1640 рр, нагадують Карпати.info. Першими власниками замку була родина Конєцпольських. У 1760 році Вацлав Жевуський відкрив двері замку для всіх бажаючих, створивши таким чином перший у Східній Європі музей. Там можна було оглянути меблі, карети, зброю, порцеляну, живопис – все, що ми бачимо у музеях сьогодні. Інвентаризація музейних експонатів показувала 900 пунктів. Зараз пам’ятка перебуває на реставрації. Метою виставки є промоція замку як туристичної перлини західного регіону, а також збір історичних матеріалів, які дозволять виробити концепцію відновлення пам’ятки. На експозиції, зокрема, будуть представлені унікальні фотографії, на яких зафіксовано вхід німецьких офіцерів Вермахту у замок, вхід радянських солдатів, а також світлини з інтер’єрами палацу, колишнім виглядом замкового парку.

За словами Оксани Козиневич, зараз ведуться роботи щодо повернення вивезених із замку пам’яток: «Після Другої світової війни із замку вивезено багато експонатів. Замок свого часу зайняли австрійці – вони зайшли і вийшли, нічого не взявши. Під час другої світовій до замку увійшли німці – теж нічого. Натомість російська армія розграбували замок. Частину експонатів останній власник замку – князь Сангушко – встиг вивезти до Сан-Пауло (Бразилія)». Фонд працює над поверненням до замку експонатів з Росії: «Ми ведемо переговори з губернатором Санкт-Петербурга Валентиною Матвієнко. Цар Петро Перший відкрив для себе Європу саме із Підгірців. Побувавши тут, він створює Петергоф. Тоді ж він привіз із Підгірців дві скульптури – короля Яна ІІІ Собєського та його дружини Марисєньки, які відкрили колекцію скульптур Літнього Саду. Матвієнко обіцяла, що зробить все можливе, аби ми отримали копії скульптур, вивезених з Підгірців до Санкт-Петербурга», – повідомила Оксана Козинкевич. Вона також доодала, що Історичний музей Львова передав кілька полотен Шимона Чеховича, які колись належали до збірки Підгорецького замку. Виставка фотографій триватиме з 18 травня до грудня 2010 року. За цей час експозицію буде представлено також у Національному заповіднику «Софія Київська», після цього – в Українському інституті в Америці (Ньо-Йорк, США) і завершиться проект в Палацовому комплексі в м. Ланьцут (Польща).

А відомий польський режисер Єжи Гофман зніматиме фільм про власника Підгорецького замку, магната Вацлава Жевуського. Про це повідомила голова наглядової ради фонду «Підгорецький замок» Оксана Козинкевич.

«Єжи Гофман є членом наглядової ради фонду «Підгорецький замок» і просто нашим однодумцем, тому погодився на зйомки картини. Індіана Джонс сховається у порівнянні з цим фільмом. Там будуть і пригоди, і пошук скарбів, і кохання», – повідомила Оксана Козинкевич. «До 15 жовтня у Єжи Гофмана тривають зйомки фільму про російсько-польську війну. Потім він обіцяв, що буде до наших послуг. Це буде художній фільм. Після нього заплановано також створення документального фільму про те, як знімався попередній. Тим більше, що маємо багатий фактичний матеріал, зокрема, мемуари Вацлава Жевуського», – розповіла вона Zaxid.net.

Вацлав Жевуський належав до родини, чотири покоління якої володіли Підгорецьким замком. Він вивчив арабську та турецьку мови у Відні і вирушив у подорож країнами Близького Сходу. Мешкаючи разом з бедуїнами, він став на чолі 13 бедуїнських племен, а потім – арабським еміром. Жевуський був автором книги з ветеринарії коней, знався на арабських скакунах, яких продавав навіть Наполеону Бонапарту. Повернувшись додому, Жевуський заснував перший у Європі інститут орієнталістики та написав книгу мемуарів, у яких змалював культуру та звичаї Сходу. Як зазначила Оксана Козинкевич, значне зацікавлення мемуарами виявляє Саудівська Аравія, для якої письмові пам’ятки тієї епохи є рідкісними.

Чтобы оставить отзыв, вам необходимо зарегистрироваться